Rusza Studio Dobrych Praktyk, czyli bezpłatne warsztaty wideo dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, przygotowane przez Wydawnictwo Edukacyjne Podręcznikarnia.

Studio Dobrych Praktyk to inicjatywa, która ma wesprzeć i zainspirować nauczycieli pracujących z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. Z definicji dobre praktyki to metody, rozwiązania i działania, które są innowacyjne i kreatywne, a jednocześnie skuteczne, sprawdzone i możliwe do przeniesienia na własny grunt.

– Nauczyciele są przygotowani od strony teoretycznej, ale brakuje im coraz częściej praktycznych podpowiedzi, jak utrzymać zainteresowanie przedszkolaków, jakie nowe narzędzia i metody mogą się sprawdzić, jednocześnie wspierając rozwój dzieci – podkreśla Emilia Jakubowska, doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, asystent w Zakładzie Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. 

– Zamiast wykładów, prezentacji, pokażemy przykładowe zajęcia w przedszkolu i niereżyserowane reakcje dzieci – mówi Tomasz Filipczuk, właściciel Podręcznikarni.

SDP materiały pormocyjne baner

Od praktyków dla praktyków

Każdy z odcinków poprowadzą eksperci i praktycy związani z edukacją przedszkolną. Pierwszy warsztat dotyczy pracy w mieszanej grupie wiekowej, w kolejnym aktor-lalkarz opowie, jak samodzielnie zorganizować teatrzyk dla grupy przedszkolnej, inspirując się japońskim teatrem kamishibai. Pojawią się też scenariusze lekcji z języka angielskiego wykorzystujące film animowany i elementy integracji sensorycznej, warsztaty z wykorzystywania sylwet magnetycznych i pracy metodą projektu, pomysły na zabawy wyciszające, rozwijanie motoryki małej i dużej.

– W większości warsztatów uczestniczą dzieci ze Słonecznego Przedszkola w Białymstoku. Kamery podglądają ich pracę z nauczycielami – chcemy w ten sposób pokazać, jak tytułowe Dobre Praktyki zastosować w swojej pracy. Na koniec warsztatów prowadzący będą komentować i wyjaśniać sytuacje i reakcje dzieci zarejestrowane podczas zajęć – podkreśla Tomasz Filipczuk z Podręcznikarni.

Pierwszy warsztat „Razem uczymy się…o zdrowiu” dostępny będzie online od 27 maja (g. 20.00), kolejne będą publikowane co dwa tygodnie. Dostęp do Studia Dobrych Praktyk jest bezpłatny.