Przedszkole jest jednostką edukacyjną, kształci i wspiera rozwój małych dzieci. To naturalne, że prezenty, które przedszkolaki dostają w tym miejscu powinny nie tylko zapewniać rozrywkę, ale przede wszystkim edukować i odpowiadać potrzebom poznawczym dzieci w wieku przedszkolnym.

Zabawki

Zabawki – choć kojarzą się bardziej z rozrywką niż edukacją, można to przecież połączyć! Na przykład zabawki drewniane dla dzieci cechuje wysoka jakość, a to oznacza, że będą prezentem trwałym, ciesząc dziecko dłużej niż zwykła, plastikowa zabawka. Jeśli wybierzemy produkt drewniany, który dodatkowo niesie walor edukacyjny, np. uczy liczyć przez zabawę, rozwija dziecko sensorycznie lub muzycznie – mamy receptę na sprawdzony prezent dla dziecka.

Nie ma chyba malucha, którego nie ucieszą drewniane klocki. Dzieci mogą dzięki nim tworzyć własne, kolorowe światy i odgrywać najróżniejsze scenki, ćwiczą więc kompetencje społeczne zupełnie „przy okazji”. Drewniane klocki dla dzieci wspierają rozwój kreatywności, umiejętności manipulacyjne rąk – i można je łączyć z innymi zestawami, niezależnie od producenta!

Gry i puzzle

Puzzle są zawsze trafionym pomysłem. Wystarczy wiedzieć, co lubią dzieci, wybrać zestaw dopasowany do wieku, z ulubionym motywem lub bajkowym bohaterem – i uśmiech na twarzy dziecka gwarantowany! Nowością na rynku są puzzle typu super shape czyli układanki, w których obok klasycznych elementów znajdują się te o nietypowych, szalonych kształtach. Dzieci ćwiczą koncentrację, percepcję wzrokową i umiejętności manualne jednocześnie.

Renesans przeżywają gry: planszowe, rodzinne, zręcznościowe i kooperacyjne. To świetna wiadomość, wszak nie od dziś wiadomo, że gry wszechstronnie rozwijają dzieci, jednocześnie utrwalając wiedzę i ćwicząc umiejętności, m.in. społeczne.

Aby najmłodszym przekazać pasję do gier, należy przede wszystkim zadbać, by produkt był odpowiedni do wieku – producenci wskazują go i w opisie, i na opakowaniu. Bez dopasowanego do grupy wiekowej mechanizmu możemy jedynie zniechęcić dzieci do zabawy! Jako prezent dla dzieci w wieku przedszkolnym sprawdzą się z pewnością klasyki: memory, pchełki, domino, chińczyk czy kalejdoskop gier, czyli zbiór tych najpopularniejszych. Maluchy uwielbiają także gry zręcznościowe, w których liczy się refleks, a rozgrywka mija szybko. Warto zwrócić uwagę na gry kooperacyjne: w ten sposób zaangażujemy w zabawę rodziców, a tym samym sprowokujemy ich do spędzania wspólnego, rodzinnego czasu z dziećmi.

Książki

Nauczyciele wychowania przedszkolnego są swego rodzaju ambasadorami czytelnictwa, pierwszymi po rodzicach i dziadkach dorosłymi, którzy mogą zarazić dzieci pasją do czytania – i tej okazji nie można zmarnować! Książka wprowadza wartości wychowawcze, dzięki czemu może być rewelacyjnym narzędziem zarówno dla rodzica, jak i nauczyciela.

W przypadku książek – nauczyciele znów mogą sięgnąć po klasyki: baśnie, bajki i legendy, które dzieci poznają podczas zajęć, a których treść i przekaz będą mogły utrwalać z rodzicami w domu. Dobrym wyborem będą także zbiory opowiadań, idealne do czytania przed snem lub książki odpowiadające na bieżące potrzeby przedszkolaków – wierszyki logopedyczne, książki ułatwiające zrozumienie i nazywanie emocji czy przygotowujące dziecko do pójścia do szkoły.

Znaleźć tytuły, których dzieci nie mają już w swoich biblioteczkach – to wyzwanie! Z pomocą przyjdą publikacje, które na co dzień nie są dostępne w księgarniach, w tym książki przygotowane z myślą o przedszkolakach, dostępne w ofercie dla nauczycieli.

Co ważne – wybierając książki na prezent dla dzieci w przedszkolu, placówki wpływają na wzrost rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i kształtowanie nowego pokolenia świadomych czytelników.