Rozmawiajmy o emocjach! Wszystkie są ważne i potrzebne, a przedszkolaki przeżywają ich pełen wachlarz każdego dnia. Stworzyliśmy serię pakietów, która pozwoli nauczycielom wychowania przedszkolnego skutecznie, a jednocześnie atrakcyjnie wspierać rozwój inteligencji emocjonalnej dzieci.

„Między nami Emotkami. Poznajemy świat emocji” to seria dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat oraz grup łączonych: 3- i 4- oraz 5- i 6-latków. Pakiety edukacyjne stanowią nowoczesne narzędzie do pracy nauczyciela wychowania przedszkolnego, który chce dbać o rozwój inteligencji emocjonalnej najmłodszych. Dzieci będą zachwycone nauką przez zabawę i przyjaznymi bohaterami w postaci Emotek!

„Między nami Emotkami” jest nowoczesną, autorską pomocą dydaktyczną w nauce o emocjach: tego, jak je nazywać, przeżywać i okazywać. Podstawą serii jest innowacja pedagogiczna „Ach, te emocje!”, którą stanowią opowiadania  dla dzieci o emocjach, napisane przez polską autorkę Martynę Jelonek, scenariusze 10 zajęć (w każdym pakiecie), wskazówki dla nauczycieli od psycholog Marii Rotkiel oraz zabawy rozwijające inteligencję emocjonalną dzieci.

2023 www Rotkiel– Zajęcia o emocjach są równie ważne jak te z zakresu rozwijania mowy, myślenia, pisania, czytania, edukacji przyrodniczej czy matematycznej – podkreśla psycholog Maria Rotkiel. – Umiejętność wyrażania i rozumienia emocji jest warunkiem koniecznym zdrowia mentalnego, a wiek przedszkolny to czas niezwykle ważny dla kształtowania umiejętności w obszarze inteligencji emocjonalnej, w tym kompetencji społecznych. Dlatego wsparcie edukacyjne w tym zakresie jest tak potrzebne.

W eksperckich komentarzach Marii Rotkiel są m.in. wskazówki dla nauczycieli: jak rozmawiać z dziećmi, jak zachęcać je do aktywności i wyrażania swoich emocji, jak empatycznie i mądrze rozwijać inteligencję emocjonalną przedszkolaków.

–  Wsparcie dzieci w nauce rozumienia i wyrażania emocji to jedno z najważniejszych wyzwań dla opiekunów i nauczycieli, którzy wprowadzają maluchy w otaczający świat. Nie tylko jako psycholog, ale również jako mama wiem, jak odpowiedzialne i ważne jest to zadanie. Dlatego z przyjemnością uczestniczyłam w opracowaniu serii zajęć pt. „Ach te emocje!”, która jest elementem pakietów edukacyjnych „Między nami Emotkami. Poznajemy świat emocji” – podkreśla Maria Rotkiel.

Nowoczesna edukacja

Seria „Między nami Emotkami. Poznajemy świat emocji” zaspokaja potrzeby nauczycieli z wykorzystaniem nowoczesnych, aktywizujących metod. Zajęcia proponowane w przewodnikach metodycznych inspirowane są m.in. metodą projektowania okazji edukacyjnych, storyline, narzędziami krytycznego myślenia, pedagogiką zabawy, kodowaniem czy Metodą Dobrego Startu.

Proponowane na każdy dzień zabawy rozwijają kreatywność i myślenie abstrakcyjne, a karty pracy zawierają wiele zadań i ćwiczeń otwartych – dziecko samo układa zdania, projektuje wzory, tworzy kody, wykrywa nonsensy, przekształca figury i linie, tworzy alternatywne wersje bajek, wymyśla ciągi skojarzeń. Przykładowe zajęcia edukacyjne zawarte w pakietach:

  • „Słoneczniki" – rysowanie pastelami swojej wizji obrazu Van Gogha
  • „Tworzymy muzykę naszym ciałem" – śpiewanie, klaskanie, tupanie2023_www_pakiety.png
  • „Muzeum Marzeń Sennych" – okazja edukacyjna
  • „Nie hałasuj!” – zabawy interdyscyplinarne inspirowane metodą STEAM

W skład każdego pakietu wchodzą:

- karty pracy dla dzieci (w zależności od grupy wiekowej: od 2 do 5 części),

- przewodniki metodyczne dla nauczyciela,

- tablice demonstracyjne A3,

- płyty CD z muzyką,

- program wychowania przedszkolnego (autorka: Dorota Kossakowska,
ISBN: 978-83-8336-001-0)

Dodatkowo, w skład obudowy metodycznej dla grup 5- i 6-latków wchodzą:

- wyprawka,

- tablice demonstracyjne „Poznajemy litery”,

- tablice demonstracyjne „Alfabet i cyfry”.

Grupy łączone

Serię rozbudowaliśmy o pakiety umożliwiające pracę w grupach łączonych wiekowo: 3- i 4-latków oraz 5- i 6-latków.  Dzięki skorelowanym kartom pracy, dzieci wykonują jednocześnie zbliżone polecenia na ten sam temat, różniące się poziomem trudności – odpowiednim dla danej grupy wiekowej. Nauczyciel otrzymuje wspólny przewodnik metodyczny, dzięki czemu prowadzenie grupy mieszanej wiekowo i realizowanie z nią podstawy programowej jest proste i przyjemne!

Pakiety dostępne są u Konsultantów Edukacyjnych Podręcznikarni. Ich lista (w podziale na powiaty) znajduje się w zakładce kontakt. Poszczególne pakiety można obejrzeć na podstronie serii „Między nami Emotkami. Poznajemy świat emocji".

Między nami Emotkami

Między nami Emotkami

Zobacz karty pracy dla grup łączonych

Dzięki profesjonalnemu wsparciu i nowoczesnym pomocom dydaktycznym – rozmowy o emocjach staną się ciekawe i łatwe!