„Trefliki w przedszkolu” - nowatorskie rozwiązania w edukacji przedszkolnej

Projekt edukacyjno-wychowawczy „Trefliki w przedszkolu” to oparta na przygodach bajkowej rodziny propozycja dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, którzy chcą uczyć dzieci w innowacyjny i kreatywny sposób.

O szczegółach projektu inspirowanego bajką „Rodzina Treflików” opowiadają podczas premierowej konferencji m.in. psycholog i terapeuta - Maria Rotkiel, nauczyciel i metodyk - Katarzyna Dołhun, autor bloga Ojcowska Strona Mocy - Jarek Kania, dyrektor sprzedaży Wydawnictwa Trefl – Magdalena Cieślar oraz Piotr Antczak – aktor i producent serialu, a wydarzenie prowadzi dziennikarz Jarosław Kulczycki.

Serial animowany „Rodzina Treflików” znają dobrze rodzice przedszkolaków. Opowiada o przygodach roztańczonej i rozśpiewanej rodziny, głównie 6-letniej Treflinki i 4-letniego Treflika, którzy poznają i próbują zrozumieć otaczający ich świat.

Ciepła, rodzinna animacja stała się inspiracją do stworzenia materiałów i pakietów edukacyjnych „Trefliki w przedszkolu”.  Do dyspozycji nauczycieli są m.in. karty pracy, przewodniki metodyczne, płyty CD i DVD  i materiały do nauki j. angielskiego. Podstawą projektu jest wspólne oglądanie poszczególnych odcinków, które ma skłaniać do rozmowy z przedszkolakami i przekazywania wartości poruszanych w serialu: miłości, przyjaźni, szacunku, szczerości i tolerancji.

Autorzy projektu podkreślają, że odpowiednio dobrana bajka może służyć edukacji. Do dziecka znacznie szybciej i skuteczniej dotrze obraz niż jakakolwiek inna forma przekazu. Warto uczynić z mediów sprzymierzeńców procesu edukacyjnego, ucząc równocześnie dzieci odpowiedzialności w doborze oglądanych treści i higieny w dbaniu o wzrok – mówi Anna Sołowiej, autorka innowacji programowo-metodycznej „Film animowany w edukacji przedszkolnej”.

 „Rodzinka Treflików” jest pierwszą produkcją w Polsce wykonaną w technice lalkowej z wykorzystaniem druku 3D. Dzięki spowolnionej, poklatkowej animacji, ma korzystny wpływ na percepcję dzieci.  Podręcznikarnia Wydawnictwo Edukacyjne proponuje m.in. działania plastyczne, matematyczne i przyrodnicze, wykonywane na bazie bajki, utrwalające zawarte w poszczególnych odcinkach treści, a także ćwiczenia stymulujące wzrok.

Podczas tematycznej konferencji online, eksperci przybliżają szczegóły projektu, poruszają problemy związane z edukacją dzieci od 3. do 6. roku życia i pokazują, jak mądrze wykorzystywać film animowany w edukacji przedszkolnej. Konferencja jest dedykowana nauczycielom wychowania przedszkolnego,  jak również rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym.  Nauczyciele mogą otrzymać certyfikaty potwierdzające uczestnictwo  w konferencji – szczegóły na platformie edukacyjnej: https://edukacja.podrecznikarnia.pl/

Konferencja została objęta patronatami: Wydziału Nauk o Edukacji w Uniwersytetu w Białymstoku, miesięcznika i portalu Bliżej Przedszkola oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.